Head kolleegid!

Eesti Maaülikool tähistab Eesti veterinaarmeditsiini 175. aastapäeva. 

Sel aastal möödub 175 aastat veterinaarõppe algusest Eestis. Ühtlasi saab seda tähtpäeva lugeda Eesti Maaülikooli sünniks.  

“Esimese patsiendi võttis Põhja-Saksamaalt pärit esimene Tartu Veterinaariakooli direktor ja professor Peter Jessen vastu Tartu Ülikooli peahoone kõrval paiknenud kliinikus 13. oktoobril 1848. Üheaastasel täkksälul diagnoositi kabjapainutajate haav. Veterinaariakool asus Ülikooli tänaval esimesed kaheksa tegevusaastat, kuid siis jäid ruumid kitsaks ja koliti Narva maanteele, kus juba 1888. aastal valmis uus väikeloomakliiniku hoone.“ 

Tähistame kõik koos veterinaarmeditsiini 175. juubeliaastat!

Kutsun Teid kõiki osalema veterinaarmeditsiini 175. aastapäevale pühendatud üritustele.

  • Põneva ülevaate veterinaarmeditsiini ajaloost saab näituselt, mis avatakse Eesti Maaülikooli raamatukogus esmaspäeval, 2. oktoobril kell 14.00. Muu hulgas näeb seal oma silmaga, milline nägi välja loomaarstiteaduse professori töökabinet umbes sada aastat tagasi. 
  • Trükist tuleb veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi juubeliraamat, mis võtab kokku instituudi tegemised läbi aegade. Juubeliraamatut esitleme teisipäeval, 3. oktoobril kell 14.00 Eesti Maaülikooli raamatukogus.

Juubelisündmuste kulminatsioon saabub 6. oktoobril 2023.  

Sel päeval kutsume sündmustest osa saama ka linnarahvast ja kõiki huvilisi.

Kohtume kell 10-12 Tartu raekoja platsil, et juubelipäeva sündmused pidulikult sisse juhatada.

Tutvustame raekoja platsil lähemalt nii seda, millega loomaarstid tegelevad, kui ka seda, kuidas loomaarstiks õpitakse. Samuti võib sel päeval platsil kohata mitmeid loomi.

  • Kohal on Eesti Maaülikooli loomakliiniku loomaarstid, kellelt saab küsida nõu oma lemmiklooma tervise kohta.
  • Eesti Väikeloomaarstide Selts kutsub kõiki lapsi tooma oma mänguloom tervisekontrolli kaisuloomakliinikusse.
  • Veterinaarmeditsiini tudengid näitavad, kuidas koeri treenitakse ja kuidas kontrollitakse koerte tervist. Tudengite juures saab proovile panna ka oma teadmised ja osavuse.
  • Oma oskusi ja koostööd demonstreerivad politseikoerad ja koerajuhid.
  • Lõbusõitu teeb hobukaarik.
  • Esinevad puhkpilliorkester Popsid ja rahvatantsuansambel Tarbatu.

6. oktoobril kell 12.00 avame esimese veterinaariakliiniku asukohas Tartu Ülikooli von Bocki maja seinal mälestustahvli.  

Juubelipäeva sündmused jätkuvad ülikoolipere jaoks Eesti Maaülikooli akadeemilise aktusega

  • Konverents Veterinaarmeditsiin 2023 toimub19. ja 20. oktoobril. Kõik konverentsil osalevad loomaarstid saavad kingituseks veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi juubeliraamatu. Konverentsi pidulik õhtusöök on pühendatud veterinaarmeditsiini 175. aastapäevale. 

Olete kõik väga oodatud nendest sündmustest osa saama! 

Lugupidamisega,

Toomas Tiirats
Direktor
Veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituut