09.03.2021 Ringvaate saates kajastatud uue TLÜ uuringu valguses soovib Eesti Väikeloomaarstide Selts koeraomanikele meenutada, et koroonaviirusnakkuse ülekandumine inimeselt koerale ja vastupidi on äärmiselt ebatõenäoline.

Üle maailma on teatatud ainult üksikutest juhtudest, kus koeral on tuvastatud uue koroonaviiruse antigeen, samas kui teadaolevalt koroonapositiivsete omanike koertel ei ole alati tekkinud isegi antikehi. Ringvaates viidatud eelmisel kevadel Itaalias läbi viidud uuringus (t.ly/aNBv), kuhu oli kaasatud 540 koera, kellest 38 esines hingamisteede haiguse sümptomeid ei tuvastatud uue koroonaviiruse antigeeni ühelgi koeral. Koroonaviiruse vastased antikehad tuvastati 13 koeral, kellest 6 elasid teadaolevalt koroonapositiivsetes majapidamistes (mida oli kokku 47). Ühelgi koeral, kel olid tekkinud antikehad ei esinenud hingamisteede haiguse sümptomeid.

Ei Maailma Tervishoiuorganisatsioon WHO, Rahvusvaheline Epizootiate Büroo OIE ega maailma väikeloomaarstide seltside katusorganisatsioon WSAVA ei ole tunnistanud koeri inimestele nakkusohtlikeks. Kuna COVID-19 loodusliku reservuaari esinemine on ebaselge ning sellisena ei vasta see zoonoosi klassifikatsioonile, on juba leitud, et haiguse zoonoosiks nimetamine on ennatlik ning tehtud ettepanek see ümber klassifitseerida zoonoosist võimaliku loomse päritoluga esilekerkivaks haiguseks (emerging infectious disease of probable animal origin).

Soovitame koeraomanikel tutvuda teaduspõhise materjaliga, sest hetkel ei ole koerte nakatumise pärast muretsemiseks põhjust! Lisaks tuletame meelde, et loomakliinikusse vastuvõtule minnes tuleb kanda maski, desinfitseerida käsi ja hoida distantsi ning et loomaga peaks kaasa minema ainult üks inimene.